S.O.S ПЛОСКИ СТАТИСТИКИ!

S.O.S ПЛОСКИ СТАТИСТИКИ!

Линк към оригинала: https://imprenditore.info/s-o-s-statistiche-piatte/

Интервю с Паоло Валентини (предприемач, мениджър и бизнес консултант)

Марко е предприемач в производствения сектор в региона Тривенето, Италия. Той управлява компанията си вече десет години и през първите няколко години наблюдава стабилен растеж. През последните шест месеца обаче статистическите данни остават непроменени. Месечният оборот е стабилен, като нараства съвсем леко. Нетната печалба и ликвидността на дружеството също не показват признаци на значително подобрение. Настъпило е затишие.

Марко не беше притеснен, напротив. Нещата най-сетне се развиваха добре за него. Печелеше пари, нямаше дългове, и плащаше редовно на служителите и доставчиците си. Смяташе, че поддържането на стабилност е добре, особено на толкова конкурентен пазар.

Лошото беше, че след известно време Марко започна да забелязва, че конкуренцията набира сила. Другите предприемачи в сектора въвеждаха иновации, нови продукти и подобряваха производствените процеси. Той започна да се чувства притиснат и осъзна, че може би нещата не вървят толкова добре, колкото си е представял.

Запазването на статуквото никога не е достатъчно

Един ден Марко получи неочаквано телефонно обаждане: един от основните му клиенти беше решил да премине към конкурент, който предлагаше по-добри цени и по-бързи срокове за доставка. Това беше истински удар за него. Изведнъж стабилността, която той толкова високо ценеше, се оказа капан.

Той осъзна, че компанията му не е подготвена за предизвикателствата на съвременния пазар. Плоските статистически данни прикриваха бавна, но неумолима загуба на конкурентоспособност. Необходима беше радикална и спешна промяна.

Историята на Марко е подобна на тази на много други предприемачи, които се обръщат към Паоло Валентини за консултации и обучение, за да възстановят състоянието на своето предприятие, което, въпреки че доскоро се е развивало добре, днес изглежда изпитва затруднения в условията на пазарните промени.

Значението на правилното анализиране на фирмените числа

„Когато анализираме резултатите на дадена компания, интуитивно можем да разберем, че нещата не вървят към пълно и целенасочено разрастване: статистическите данни за оборота, печалбата и ликвидността са по-ниски в сравнение с предходния месец. Това със сигурност е вярно и лесно за разбиране. Често обаче липсва важно осъзнаване на този факт. Дори когато статистиката е „плоска“, нещата не вървят добре; напротив, можем да кажем, че сме изправени пред хлъзгав склон, който рано или късно ще доведе до истински срив в производителността на бизнеса.“

Разширяване на компанията, Паоло Валентини

Сигурни ли сме, че знаем кога нещата в компанията вървят добре?

Понякога се спираме на факта, че в края на месеца разликата между приходите и разходите е число с „+“ пред него, но сигурни ли сме, че това „+“ е достатъчно, за да кажем, че компанията ни се разраства? Според Паоло Валентини отговорът е прост: НЕ!

Въпреки че „+“ винаги е по-добре от „-„, съществува и друга тенденция, която трябва да ни накара да осъзнаем, че компанията ни най-вероятно е в опасност. Става въпрос за ПЛОСКАТА СТАТИСТИКА.

Ако резултатите ни по отношение на оборота, печалбата и ликвидността имат тенденция да остават сходни месец след месец и година след година, трябва да сме наясно, че скоро може да настъпи значителен спад. Финансовите показатели на компанията говорят сами за себе си, но трябва да умеем да ги интерпретираме правилно, иначе рискуваме да се сблъскаме с проблеми, без дори да го осъзнаем. Точно както би се случило на Марко.

В света на бизнеса статичността е синоним на изоставане. Ето защо вашите показатели трябва да бъдат ВИСОКИ. Точка. Това, което често сме изкушени да наречем равновесие, всъщност изглежда като извънредна ситуация от бизнес гледна точка: защо продажбите не се увеличават? Защо броят на клиентите не расте? Защо сумата на наличните средства в сметките на компанията остава приблизително една и съща?

Компания, която не се разширява, ще се свие!

Ако избягваме да си задаваме тези въпроси и продължаваме да действаме както досега, в един момент ще се окажем изправени пред криза. А преодоляването на криза винаги е много по-скъпо от стратегическото действие.

Разширяване = Стратегия

Разширяване = Развитие

Понякога една плоска статистика е симптом на нещо по-дълбоко. Не става въпрос само за цифри или резултати. Всъщност те са продукт на един от най-важните елементи, които присъстват във вашата компания: хората, тяхното благосъстояние, техните ценности.

Зад числата винаги стоят вашите хора

„Веднъж бях с един предприемач в провинция Виченца, занимаващ се с консултации. Той притежаваше компания за електронни компоненти и, като се има предвид всичко, нещата изглеждаха доста добре. Всъщност този предприемач имаше числата на своя страна. Но имаше едно НО, и то голямо…

Цифрите на компанията не се обработваха и анализираха правилно. Скоро разбрах, че се намираме в извънредна ситуация. Започнах да разглеждам наличните ресурси и открих, че в компанията има човек, който изобщо не споделя ценностите ѝ и който е там само за да разменя времето си срещу заплащането, което получава от собственика.

Затова започнах програма за обучение, и за нула време се откроиха тези, които наистина имаха силно желание да се развиват заедно с компанията. В същото време много хора напуснаха. Отначало ситуацията не беше лесна за собственика, но после той осъзна, че сме започнали един порочен кръг, който трудно ще спрем.“

Кой ви казва, че „това не може да се направи“?

„В тази компания имаше хора, които смятаха, че е невъзможно да се постигне повече, и че разширяването е вредно за тях. Затова, когато се сблъскваха с всяка добра възможност да се справят по-добре, винаги намираха основателна причина да не направят нищо.

Назначавахме на ръководни длъжности само тези, които бяха готови да променят нещо и да поемат рискове, за да развиват компанията. Благодарение на плана за стимулиране и плана за обучение, ценните хора не се забавиха да дадат своя значителен принос.

Както вече споменахме: понякога плоската статистика е симптом на нещо по-дълбоко. Не можем да приемаме за даденост, че хората, които са с нас от дълго време, все още имат ентусиазъм и желание да се развиват!

Понякога, дори без да го осъзнаваме, понижаваме стандартите си, защото сме заобиколени от хора, които ни казват, че „не можеш да го направиш.“ Но повярвайте ми: можете да го направите! Винаги! И винаги повече!“

ВАЖНО НАПОМНЯНЕ ЗА ВАС!

Никога не се страхувайте от своя потенциал.

Не се страхувайте да се разделите с тези, които вече не искат да се развиват. Не се страхувайте да въвеждате иновации.

Не се страхувайте да инвестирате.

Не се страхувайте да бъдете, да правите или да притежавате твърде много.

„Продължавайте да се обучавате всеотдайно, защото само чрез постоянно самоусъвършенстване можете да изведете компанията си до звездите. Внимавайте с тези, които ви казват, че нещо не може да се направи; внимавайте с тези, които са самодоволни. Вие не сте създадени, за да останете на едно и също ниво през цялото време – вие можете всичко!“