Линк към оригинала: https://imprenditore.info/10-punti-per-essere-liberi-come-manager-e-imprenditori-con-gaetano-balsamo/
Ако попитаме 10 предприемачи и мениджъри защо не успяват да постигнат мечтите си, въпреки всичките си усилия, 8 от тях няма да знаят отговора. Но ако ви кажа, че има начин да мечтаете отново за големи неща, по-автентично и по-близо до истинската си същност, какво бихте направили?
Говорим за това с Гаетано Балсамо (собственик и основател на Cdritalia SpA), успешен предприемач и вдъхновител на „Духовна икономика“, който ще сподели с нас своите десет точки за това как да бъдем 100% себе си като мениджъри и предприемачи.
Вече сме обсъждали значението на мечтите като основна задача на ментора, но сега ще разгледаме един важен въпрос: как да сме сигурни, че мечтаем?
Ключът, както ще ни разкрие Гаетано, се крие в истинската свобода. Ако сте готови да откриете как да се освободите от оковите, които ви задържат, и да се научите как да бъдете 100% себе си, прочетете какво има да ви каже той.
10 точки, за да бъдете истински свободни
- Нулеви компромиси
Нека поговорим за компромисите. Колко от тях правим?
Твърде често се оказва, че живеем живот, който всъщност не е наш, обусловен от очакванията на другите или от нормите на обществото. Но къде остава нашата истинска същност във всичко това?
Гарантирам, че всеки от нас е уникален и неповторим, а светът се нуждае от тази наша уникалност. Трябва да бъдем автентични и истински в това да живеем живота си такъв, какъвто наистина искаме. Ако вече сме направили компромиси в живота си, не можем да очакваме компанията ни да процъфтява.
Работата за премахване на компромисите е много добро начало, защото сборът от компромисите, които правим във всички области на живота си, отнема поне 50% от енергията ни.
- Премахване на стария гняв
Нека поговорим за една често пренебрегвана емоция – натрупания гняв. Гневът е едно от най-естествените чувства, които изпитваме, но също така и едно от най-потисканите. Още от детството сме научени да не се ядосваме и да не го изразяваме. „Не можеш да крещиш, не можеш да правиш това“, ни казваха възрастните. И така, ние се сдържахме, правейки всичко възможно да не дадем воля на чувството, което бродеше в нас.
Човешките същества не знаят как да се справят с гнева си, и затова броят на опасните хора непрекъснато нараства. Но можем ли ние, предприемачите, с нашите компании и отговорности, да си позволим да държим този гняв в себе си?
Не, защото рано или късно някой от служителите ни ще допусне грешка и рискуваме да загубим главата си. Съществуват техники за елиминиране на натрупания гняв по екологичен начин, които трябва да прилагаме на практика. Те са сред първите неща, които учим в курса по духовна икономика.
Този гняв, ако не бъде адресиран и разбран, остава в нас и ни пречи да бъдем автентични. Вместо това, когато най-накрая намерим смелост да го пуснем навън и го изхвърлим, започва процес на разбиране. И когато най-накрая разберем, можем да започнем да прощаваме.
- Способност за разбиране и прошка
Това е голямото предизвикателство: да можем бързо да разберем и да простим, да оставим миналото. Защото ако не сме се освободили от гнева, ако не сме премахнали компромисите, къде се намираме? В миналото, в капана на едно време, което вече не съществува. А ако не сме в настоящето, не живеем пълноценно и не градим бъдещето.
- Без съжаления
Грешките са опит. Ние сме хора и допускането на грешки е част от нас. Но това, което често не успяваме да направим, е да си простим. Така се оказваме в съзнанието си, поставени като на сцена, където се съдим безмилостно.
Не можем да променим миналото, но можем да променим настоящето.
Какви действия мога да предприема сега? Какво мисля в момента? Какво желая сега? Тези въпроси могат да ни помогнат да променим посоката на нашето бъдеще.
- Да знаете как да живеете в настоящето
Предприемачът не може да си позволи да живее в миналото, както и никой друг. Ако шофирате със 160 км/ч и мислите за проблемите си, нямате поглед върху пътя напред. Трябва да присъствате и да сте фокусирани върху това, което е тук и сега. Това е един от най-важните уроци, които трябва да научим.
- Общувайте с позитивни хора, вибриращи на висока честота.
Това е изключително важно, защото тези хора ни влияят положително. Къде можем да ги намерим?
Добър въпрос!
Това е като да шофирате със 40 мили в час, докато някой ви задминава с 300. Дори не можете да видите кой е в тази кола. Така е и в света: хората с висока честота дори не виждат и не знаят за съществуването на тези с ниска честота.
Така че, за да разпознаете и да се свържете с някого, който е на висока честота, трябва да повишите и своята. Искате партньор с определена честота? Трябва да сте на една и съща дължина на вълната. Защото дори да се случи да го срещнете, ако не сте на една и съща вълна, няма да има комуникация.
Това е ангажимент, който трябва да поемем към себе си – да сме наясно с честотата си. Знаете ли на каква честота вибрирате? Ниска, висока или средна? И какво правите, за да я повишите? Това е предизвикателството, пред което трябва да се изправим – предизвикателството, което трябва да преодолеем, за да създадем положителни връзки и да повлияем положително на живота си.
- Наличие на система за възстановяване на баланса на главата, тялото и духа
Да, говорим за система за възстановяване на баланса на главата, тялото и духа. Тук под дух разбираме енергия. Имаме ум, имаме тяло и имаме енергия. Трябва ни система за поддържане на баланса, за връщане към настоящето, тук и сега.
- Липса на осъждане на себе си и на другите
Човекът, човешкото същество, е склонен да съди. Той съди себе си и другите, и това е най-голямото разхищение на енергия. Ние губим почти цялата си енергия, за да съдим другите и себе си през цялото време. Това е пагубно и разрушаващо, прави ни слаби. Нека помним, че можем да видим себе си само в другите.
Всеки път, когато съдим някого, не успяваме да го видим такъв, какъвто е в действителност. И ако се мъчим да разберем кои сме ние, как можем да разберем другите?
Трябва незабавно да спрем да съдим другите и да се съсредоточим върху себе си. Колкото повече се усъвършенстваме и оставаме фокусирани върху себе си, толкова повече хората, които срещаме, ще са на същата честота като нас.
- Благодарност
Благодарността е ключът към всяка промяна. Това изглежда нелогично, нали?
Повечето от нас смятат, че ще бъдат благодарни само след като постигнат определен резултат. Това е все едно да искате да се промените, без да приемете това, което сте сега. Уверявам ви, това е невъзможно. Съдим себе си, не се харесваме, не харесваме поведението си и искаме да бъдем различни. Но знаете ли какъв е резултатът от това отношение? Нещата остават такива, каквито са, а всъщност често дори се влошават.
Трябва да сме благодарни всяка секунда, дори само за това, че съществуваме, защото съществуването вече е огромен дар. Осемдесет процента от хората, които умират всеки ден, го правят в съня си. Сякаш тялото се пренастройва през нощта. Така че, когато се събудите сутрин и осъзнаете, че все още сте живи, това е още един шанс, още един ден да живеете и да се развивате.
- Любов
Любовта, ако е продиктувана от ума, е проблем, защото умът се стреми към рационалност и търси причина да обича. Не мога да кажа „днес се обичам по-малко“ или „утре се обичам повече“; обичам се такъв, какъвто съм, без „при условие, че“. Това осъзнаване трябва да дойде отвътре, от самото начало.
А как се отнасяте към някого, когото обичате? Как ходите, как се смеете, как се усмихвате, как се държите с другите? Това е отношението, което трябва да възприемем незабавно.
Ако искам партньор, който да ме обича, трябва преди всичко да обичам себе си. Ако искам да бъда обичан безрезервно, трябва да се науча да обичам себе си безрезервно. Защо никой не ни е научил на тези съществени неща? Изучаваме толкова много предмети в училище, но кой ни учи да дишаме, кой ни учи да обичаме безусловно?
Това е най-важната работа и още много други неща, върху които работим в курса по духовна икономика, като се занимаваме с тези понятия и това води до изключителни резултати.